Malí hasiči a záchranáři

„Pomóóóc,“ ozvalo se v pátek 31. října krátce po osmé hodině z otevřeného okna tělocvičny v základní škole Opočenská v Dobrušce. Náhodný kolemjdoucí zpozorněl, ale při pohledu do rozsvícených oken tělocvičny se přesvědčil, že žákům žádné nebezpečí nehrozí. Všichni v klidu seděli a pozorně poslouchali vyprávění nadporučíka Jiřího Cermana – příslušníka vojenské policie, který je seznamoval se základy první pomoci. Děti si prakticky zkusily stabilizovanou polohu, masáž srdce, umělé dýchání, obvazovou techniku a stoličku na přenos zraněného. Poté následovala další ukázka, tentokrát zbraní, pout a obušků. Několik dětí si vyzkoušelo policejní pouta. Ještě že pan nadporučík měl klíč a děti vysvobodil.

Kromě pana Cermana nás navštívili dobrovolní dobrušští hasiči – pan Tomáš Sazima, Daniel Franc a Martin Šulc. Předvedli se nám v nehořlavém oblečení, s dýchacím přístrojem a ukázali nám žlutý havarijní oblek, který odolává kyselinám a louhům. 

A následovalo další překvapení. Ke vchodu naší školy přijelo hasičské auto, které slouží nejenom k hašení požáru, ale má využití třeba i při povodních a při haváriích na silnicích. A jako opravdoví hasiči si připadali všichni, kteří si mohli vyzkoušet stříkat z hadice. Dokonce i některé paní učitelky měly o tuto praktickou ukázku zájem. Dětem se ukázka tak líbila, že kdyby nezazvonilo, vyčerpali bychom všechnu vodu z celého hasičského auta. A co kdyby doopravdy začalo někde hořet?!

Děkujeme panu nadporučíku  Jiřímu Cermanovi a dobrovolným hasičům za čas, který nám věnovali a budeme se těšit na další setkání s nimi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Učíme se, Školní rok 2014/2015. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.