VRACÍME SE KE KOŘENŮM

Náš výlet na Bysterské Doly dne 22.května by se mohl nazvat i takto: „Není potřeba jezdit daleko, mnoho zajímavého máme i za humny.“

Autobusem jsme dojeli z Dobrušky do Bystrého. Tam zazněl první úkol dne – nasbírat co nejvíce léčivých rostlin, které potom každá třída vylisuje. „Velké děti najdou v encyklopediích nebo na internetu na co se ta určitá léčivka používá a malé děti je namalují“. Dalším bodem programu byla exkurze do malé funkční vodní elektrárny, bývalý Langrův mlýn. Provázel nás sám majitel, který nejenže nám vysvětlil co, jak a proč vyrábí elektrický proud, ale předal i další zajímavosti

z „ kounovského údolí“. Třetím bodem programu byla návštěva soukromého zemědělce pana Sedláčka. Tam se nejvíce líbilo malým dětem hejno slepic s kohoutem, králíci, krávy a ovečky je nadchly stejně jako den předtím zebry, žirafy a antilopy v zoologické zahradě. Ještě před několika lety by exkurze na statku nebyla takovým lákadlem, ale dnes už z mnoha vesnic vymizely chovy domácích zvířat, a tak zejména pro děti z města to byla přitažlivá podívaná.

A co si děti z Bysterských Dolů odnesly? Že všude kolem nás rostou léčivé rostliny, stačí jen je umět rozpoznat! Že dříve lidé měli daleko těžší život nežli dnes a snažili se využít všeho kolem sebe, aby si práci usnadnili. Jak je krásné, když se staré opraví, zrenovuje a slouží dodnes. A v neposlední řadě, že chov domácích a užitkových zvířat nemusí znamenat jen nějaké klece, umělé osvětlení, obrovské prostory, ale že i v malém počtu je tento chov opodstatněný.

Myslíme si, že toho nebylo k vidění málo a to jsme byli jen „za humny“…..

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Učíme se, Školní rok 2012/2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.