Zvířecí kamarádi pomáhají dětem

Pes bývá označován za nejvěrnějšího přítele člověka. Je také ostražitým hlídačem lidských příbytků. Může však být i živou léčebnou a podpůrnou pomůckou. Odborně se tato metoda nazývá canisterapie a její podstatou je využívání pozitivního působení na lidské zdraví. Stejně tak kočka, která byla původně chována k lovu myší, může působit jako doplňková a podpůrná léčebná metoda, která má vliv na duševní i tělesný vývoj člověka. Felinoterapie je méně známou „sestřičkou“ canisterapie.

Dne 27. února 2013 navštívily naši školu dvě členky neziskové organizace AURA CANIS. Paní Helena Ruckerová – felinoterapeut a paní Alena Malá – canisterapeut. Přijely se svými čtyřnohými spolupracovníky a rozdávaly radost a potěšení. Program byl zaměřen na oblast prevence úrazů v kontaktu se psem a s kočkou, na výchovu dětí k zodpovědnému vztahu ke zvířatům a k objasnění signálů, které pes nebo kočka dává najevo svým tělem. Úvodem se žáci se zvířátky seznámili a shlédli pohádku „O pejskovi a kočičce“, kterou jim sehráli samotní zvířecí protagonisté. Poté, co zvířátka odvedla svoji „práci“, přišly na řadu děti. Postupně pejsky i kočičky hladily, česaly, chovaly a hlavně s nimi relaxovaly. Poznávaly, že zvířata mají příjemnou hebkou srst, která hřeje, drápky na tlapkách a studené čenichy. Na vlastní oči jsme se mohli přesvědčit, jakou neocenitelnou službu zvířátka dětem poskytují. Odměnou za jejich práci byla radost projevená dětmi, které zažily velmi příjemné dopoledne ve společnosti pejsků a kočiček.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Učíme se, Užíváme si, Školní rok 2012/2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.