Vynášení Morany

Zima nás letos trápila hodně dlouho, a tak ne a ne se dočkat jara. V naší škole jsme se domluvili, že tomu pomůžeme a vyneseme Moranu, abychom konečně přivítali jaro. Dne 11.dubna jsme se rozhodli, že se konečně zimy zbavíme.

Den předtím naše šikovné děti (s pomocí paní učitelek) vytvořily krásnou figuru Morany. Celá v bílém, s červeným šátkem na hlavě, slámovou výplní, vypadala rozkošně. Až nám jí bylo líto. Ale zbavit se zimy, které je Morana symbolem, bylo silnější.

V průvodu jsme šli s Moranou k potoku. Tam jsme Moraně přednesli několik říkánek a vlastně omluv za to, proč ji vynášíme. Podpálili jsme ji a hodili do vody. Bránila se a pořád se nám točila ve vodě dokola. Nakonec jí ale nic nezbylo a odplula až ke splavu. Doprovodili jsme ji a koukali na její bezmocnost. Snažila se, vracela se, ale příroda je silnější. Voda ji nakonec odnesla. Snad už konečně přijde jaro!

Mgr. Viera Filová

                                                                                                             

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Užíváme si, Školní rok 2012/2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.