Morena

Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara významnou událostí, kterou prožívala celá společenství. Dospělí a staří ale jenom přihlíželi. Přímými aktéry byli mladí lidé, dospívající nebo děti, kteří představují naději do budoucna.

Žáci základní školy Opočenská v Dobrušce navázali na tuto tradici a každý rok se celá jejich škola vydává na pochod s Morenou. Ke zhotovení Moreny žáci použili to, co už nebylo k potřebě – suché větve, roští a uschlou trávu. Morenu ustrojili do starých šatů a okrášlili ji náhrdelníky z vyfouknutých vaječných skořápek, tedy symboly smrti a zmaru. Vždyť figurína Moreny představuje smrt, nemoci, bídu a všechno, co lidem škodí.

S Morenou pak vyšli v průvodu, aby ji zapálili, do Zlatého potoka hodili a tak zimu zahnali. Hořící Morenu za doprovodu říkadel odnesla voda a mohlo začít jaro.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Učíme se, Užíváme si, Školní rok 2018/2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.