Nevšední den v naší škole

Na 9. ledna 2013 jsme připravili pro děti v ZŠ Opočenská projektový den, jehož téma bylo:„Volně žijící zvířata, péče o ně a ochrana životního prostředí“. Protože máme ve třídách vždy dva ročníky spojené, děti jsme nerozdělovali a práci ve třídách si koordinovali třídní učitelé dle pokynů metodika environmentální výchovy. Zástupce každé třídy si vyzvedl zalepenou krabici. Co bylo uvnitř, nikdo z přítomných netušil. V krabicích byly vyčiněné kůže, krmivo a část ze zvířete, například parohy a pracovní listy, přidělené podle náročnosti.

Děti pracovaly samostatně. K dispozici měly knihy a možnost vyhledat informace na internetu. Buď na notebooku, na interaktivní tabuli, nebo na PC v počítačové učebně. Daného živočicha popsaly a namalovaly. Krmivo měly rozpoznat a napsat, kdo všechno se jím živí. K parohům a k pírkům přiřadit živočicha. Ve větě najít zašifrované zvíře, a na listech z ekologie vyhledat co přírodě škodí, a co jí naopak prospívá. Na závěr se děti šly podívat do ostatních tříd, aby se seznámily s obsahem jejich krabic a vzájemně mezi sebou diskutovaly. Velikou diskuzi rozpoutal úkol poslední, který zněl: „ Zvířecí pocity“ – hlad, strach, bolest a radost.

Práce a výkresy dětí svážeme, aby měly památku na tento den. Byl vlastně tak trochu pokračováním toho, co už jsme začali v září 2012 sběrem kaštanů a žaludů. Vyvrcholením projektu bude návštěva Zámecké obory v Opočně v závěru měsíce ledna, kdy chceme námi nasbírané plody předat správci obory zvířátkům na přilepšenou. Zároveň si zde děti budou moci ověřit získané teoretické znalosti v praxi.

Myslíme si, že i díky těmto dnům si děti rozmyslí, zda bezstarostně zašlápnou nějakého živého tvora či budou nečinně přihlížet k týrání zvířat.

ZŠ Opočenská Mgr. Květoslava Kavková a Mgr. Dagmar Macková, ředitelka školy

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Učíme se. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.