„Smrt plave po vodě, nové léto k nám jede“

Vynášení Moreny je starodávný pohanský zvyk, který se z pradávných pohanských dob dochoval až dodnes. Morena je bohyně zimního slunovratu a zimy. Vypadá jako zamračená stařena a je ochránkyní odpočinku, během něhož mohou všichni lidé, země i příroda načerpat nové síly.

Vynášení Moreny se v ZŠ Opočenská v Dobrušce stalo již tradiční akcí, na kterou se žáci dlouho a pečlivě připravují. Žáci vyrábějí tělo Moreny z uschlé trávy, Morenu ustrojí, okrášlí ji ozdobami z vyfouklých vaječných skořápek, a pak už nezbývá nic jiného, než se vydat na pochod, jehož cílem je nedaleký Zlatý potok. Samotným vrcholem celé akce je přednes básniček a říkadel vztahujících se k loučení se zimou, během něhož je Morena zapálena a vhozena do potoka, který ji odnese z města jako symbol překonání zimy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Co všechno děláme, Novinky, Učíme se, Užíváme si, Školní rok 2017/2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.